behpardakht
10 بهمن 1401 - 14:46

روایت وضعیت پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن در شهرستان فردوس

نهضت ملی مسکن طرحی بود که با روی کار آمدن دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفت، اما اقدامات انجام شده و تسهیلات پرداختی و با توجه به تورم موجود در کشور، برای احداث یک واحد مسکن کافی نبوده و نارضایتی‌هایی را نیز به دنبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از فردوس، طرح مسکن مهر نخستین بار توسط دولت نهم با هدف خانه‌دار کردن قشر عظیمی از خانوارهای بدون مسکن و نیز کنترل تورم فزاینده قیمت مسکن در کشور اجرا شد.

طرحی که در سال 86 از موضوعات چالش برانگیز دولت نهم و دهم بود و در ابتدا در قالب بند "د" تبصره" 6" قانون بودجه سال 1386 آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، در دستور کار قرار گرفت. 

در دولت نهم و دهم، دولتمردان سعی کردند با افزایش سقف وام تا 30 میلیون تومان، در راستای تحقق ادعای خود مبنی بر خانه‌دار شدن قشر کم درآمد کشور حرکت کنند که متاسفانه به دلیل افزایش قیمت تمام شده مواد اولیه ساخت و ساز و نیز قیمت نهایی مسکن، نتوانستند آن گونه که باید عملکرد موفقی در این زمینه داشته باشند. 

به گفته برخی کارشناسان ساخت و ساز مسکن مشکل‌تر از آن است که از عهده تعدادی شرکت تعاونی و مردم عادی برآید.

تکمیل طرح مسکن مهر و واحدهای باقیمانده از دولت دهم، ارثیه‌ای بود که به دولت یازدهم رسید و در دولت دوازدهم در سال 98 در قالب طرح اقدام ملی مسکن ادامه یافت. 

طرح مسکن ملی دولت دوازدهم که قرار بود به ساخت 400 هزار واحد مسکن در سال برسد، در مرحله شروع طرح و بعد از چندین مراسم افتتاحیه و کلنگ‌زنی ویدیوکنفرانسی، در نهایت در پایان دولت دوازدهم بدون حتی تکمیل یک واحد، تقدیم دولت سیزدهم شد. 

نهضت ملی مسکن طرحی بود که با روی کار آمدن دولت سیزدهم و توجه ویژه دولتمردان به حوزه مسکن در دستور کار قرار گرفت و تکمیل 70 هزار واحد مسکن اقدامی ملی را در قالب طرح نهضت ملی به جهت برخورداری از تسهیلات و امتیازات متقاضیان این طرح از طرح‌های نهضت ملی آغاز کرد. 

دولت سیزدهم در راستای قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب 17 مردادماه 1400، قول احداث 4 میلیون واحد مسکن در 4 سال را به مردم داد. طرحی که در آن میزان تسهیلات پیش‌بینی شده برای تهران 450 میلون تومان، کلان شهرها 400 میلون تومان، مراکز استان‌ها 350 میلیون تومان و شهرهای زیر 100 هزار نفر 300 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. 

همزمان با شروع طرح‌های مسکن در دولت‌های مختلف در سراسر کشور، اداره راه و شهرسازی شهرستان فردوس نیز با تأمین زمین مورد نیاز ساخت این واحدها در جهت خانه‌دار شدن اقشار کم درآمد و جوانان منطقه اقدامات خوبی انجام داد به طوری که در طرح مسکن مهر دولت نهم، دو هزار و 200 واحد مسکونی در سه فاز در این شهرستان احداث شد. 

در طرح اقدام ملی دولت دوازدهم نیز احداث 128 واحد مسکونی در شهرستان در دستور کار قرار گرفت که از این تعداد 88 واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا و مابقی در قالب گروه‌های ساخت دو نفره اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند.

ثبت نام بیش از 5 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن فردوس 

به گفته رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان فردوس، همزمان با آغاز این طرح در شهر فردوس 4 هزار و 798 نفر در سامانه ثبت‌نام کردند که از این تعداد 2 هزار و 547 نفر واجد شراط تأیید نهایی شده‌اند. 

کاظم مهمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: تاکنون به 425 نفر از متقاضیان زمین واگذار شده است. 

وی گفت: در شهر اسلامیه نیز 685 نفر در این طرح ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 313 نفر تایید نهایی و به 130 نفر زمین واگذار شده است. 

یکی از دستاوردهای خوب شهرستان فردوس همچون سایر شهرستان‌های خراسان جنوبی، ویلایی بودن مسکن در طرح نهضت ملی مسکن است که همین موضوع خود باعث ایجاد انگیزه و رغبت بیشتر مردم برای ثبت نام در این طرح است.

137 هکتار زمین در اختیار نهضت ملی مسکن 

برای احداث بیش از دو هزار واحد مسکن در شهر فردوس، علاوه بر آماده سازی سایت 17 هکتاری که تحویل متقاضیان در فاز نخست شده است، سایت 70 هکتاری جهت احداث یک هزار و 300 واحد مسکونی، همچنین پیش‌بینی تأمین 50 هکتار زمین در دستور کار اداره راه و شهرسازی شهرستان فردوس قرار دارد. 

نخاله‌های ساختمانی علت اصلی تأخیر در آماده‌سازی سایت 70 هکتاری 

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان فردوس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: در فاز اول اجرای این طرح، عملیات آماده‌سازی و زیرسازی سایت 17 هکتاری انجام و تحویل متقاضیان شده که پس از انتقال آب به این سایت، ساخت و ساز توسط متقاضیان آغاز خواهد شد. 

مهدی عربی افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته به دلیل عدم نظارت شهرداری و همچنین عدم رعایت مردم در تخلیه نخاله‌های ساختمانی بر روی اراضی دولتی موجب شده آماده‌سازی زمین توسط شهرداری، دو ماه زمان ببرد. 

وی بیان کرد: عملیات آماده‌سازی سایت 70 هکتاری نیز توسط شهرداری که به عنوان پیمانکار اداره راه و شهرسازی است، اقدامات اولیه را به‌زودی شروع خواهد کرد. 

عربی اضافه کرد: 35 هکتار زمین نیز برای شهر اسلامیه در نظر گرفته شده که مراحل آماده‌سازی آن انجام و تحویل بنیاد مسکن شده است. 

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان فردوس با تاکید بر اینکه شهرستان فردوس از اولین شهرهای استان در بحث تأمین زمین بوده است گفت: تاکنون برای احداث یک هزار و 800 واحد زمین تأمین شده و با الحاق سایت 50 هکتاری در زمینه تأمین زمین مشکلی نخواهیم داشت. 

عربی تصریح کرد: تأمین زمین برای طرح فرزندآوری در شهر فردوس نیز در سایت 70 هکتاری پیش‌بینی شده و به افراد واجد شرایط در این طرح، زمین در این منطقه واگذار خواهد شد. 

وی در زمینه تأمین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهر باغستان نیز گفت: 13.8 هکتار زمین در باغستان از اراضی ملی داشتیم که در اختیار سپاه بود، با هماهنگی‌های صورت گرفته و مکاتباتی که انجام دادیم، پیشنهاد شد 20 هکتار زمین خارج از محدوده به سپاه واگذار و این 13.8 هکتار در اختیار طرح نهضت ملی قرار گیرد که منتظر پاسخ فرماندهی سپاه انصارالرضا استان هستیم. 

هزینه ساخت هر واحد مسکن ویلایی دو برابر تسهیلات پرداختی 

تأمین زمین توسط دولت و پرداخت تسهیلات جهت ساخت مسکن به اقشار کم درآمد طرحی بود که دولت سیزدهم در ادامه سایر طرح‌های دولت‌های ادوار گذشته ارائه کرده بود، اما تسهیلات پرداختی با توجه به تورم موجود در کشور، برای احداث یک واحد مسکن کافی نبوده و نارضایتی‌هایی را نیز به دنبال داشته است. 

یکی از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن گفت: هزینه ساخت هر واحد مسکونی ویلایی در شهرستان بیش از دو برابر تسهیلات پرداختی است. 

وی افزود: جوانان و اقشار کم درآمد در شهرستان گاهی توان پرداخت 40 میلیون تومان آورده اولیه را ندارند، حال اینکه بخواهند بیش از 400 میلیون تومان دیگر برای تکمیل خانه خود پرداخت کنند. 

این شهروند بیان کرد: اقساط این تسهیلات هم به قدری بالاست که خیلی از جوانان نمی‌توانند چنین ریسکی کنند و پرداخت اقساط از توان جوانی که هنوز درآمد ثابتی ندارد خارج است. 

فروش امتیاز برای رهن خانه در شهر 

یکی دیگر از متقاضیان نهضت ملی مسکن گفت: بسیاری از مردم به ویژه جوانان در این طرح ثبت نام کردند که با فروش امتیاز آن، بتوانند منزلی را در شهر رهن کنند، چرا که توان ساخت نداشتند. 

وی بیان کرد: وقتی قیمت مصالح ساختمانی و آهن روز به روز با شیب تند در حال افزایش است، با این تسهیلات 300 میلیونی که هیچ حتی بیشتر از این هم نمی‌توان انتظار داشت خانه‌ای ساخته شود.

علی‌رغم اعلام ممنوعیت فروش امتیاز مسکن توسط مسئولین بالادستی، متاسانه بازار فروش آن در شهرستان بسیار داغ بوده و بنگاه‌های سطح شهر به طور نامحسوس به این حوزه ورود کرده و با معامله این امتیازها، کسری سود معاملات خود از رکود بازار مسکن در این حوزه جبران می‌کنند. 

به گفته رئیس بنیاد مسکن شهرستان فردوس، خرید و فروش امتیازهای مسکن غیرقانونی بوده و متقاضیان بدانند اگر مشکلی در روند ساخت یا واگذاری پیش آید، بنیاد مسکن تنها متقاضی تأیید شده را شناخته و وی باید پاسخگو باشد. 

با این حال طرح‌هایی که در ادوار گذشته و در دولت‌های قبل تاکنون به جهت خانه‌دار شدن جوانان و اقشار کم درآمد جامعه اجرا شده، آن گونه که باید نتوانسته نیاز مردم به مسکن را برطرف کرده و تورم در این حوزه را کنترل کند. تسهیلات پرداختی نیز متناسب با هزینه‌های احداث مسکن نبوده و همین امر موجب می‌شود افراد واجد شرایط یا به این حوزه ورود نکنند و یا امتیاز خود را معامله کنند که همین موضوع نیز باز هم پای دلالان را به حوزه مسکن باز کرده است. 

البته طبق گفته فرماندار شهرستان فردوس در آخرین جلسه شورای مسکن شهرستان، دولت طرح‌های حمایتی خوبی را در این زمینه در دستور کار دارد.

مهدی روشن در این جلسه از راهکار دولت در در زمینه کاهش اقساط پرداختی تسهلات بر اساس دهک‌های یارانه‌بگیر و نیز کاهش سود بانکی تسهیلات بر این اساس گفت که باید منتظر ماند تا تدابیر دولت در این زمینه عملیاتی شود. 

اما آنچه مسلم است اگر دولت در زمینه طرح‌های حمایتی مسکن اندکی تعلل کنند افسار بازار مسکن از کنترل خارج شده و آنچه را که برای خانه‌دار شدن اقشار کم در آمد جامعه مدنظر داشته، به بنگاه‌های دلال بازی و سودجویی دلالان منجر خواهد شد.

انتهای پیام/251/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1007634